Nowoczesne, zautomatyzowane systemy żywienia dla świń zyskują coraz większą popularność wśród hodowców. I nie ma się czemu dziwić, gdyż przynoszą one szereg korzyści, które przekładają się na wyższą efektywność prowadzonej hodowli.
Automatyzacja – dlaczego warto?
Opłacalność i oszczędności są kluczowymi czynnikami warunkującymi powodzenie każdej działalności gospodarczej, w tym hodowli trzody chlewnej. Automatyzacja żywienia pozwala m.in. na precyzyjną kontrolę ilości podawanego paszy, co eliminuje jej marnotrawstwo i zwiększa efektywność wykorzystania. Systemy te dostosowują porcje karmy do aktualnych potrzeb zwierząt, biorąc pod uwagę ich wiek, masę czy wydajność.
Nieocenioną zaletą jest również możliwość zaprogramowania systemów tak, aby dostarczały mieszankę paszową o ściśle określonym składzie. To niezwykle ważne, ponieważ odpowiednie zbilansowanie diety pod kątem zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych ma bezpośredni wpływ na zdrowie, wzrost i opłacalność chowu. Dzięki automatyzacji możemy zyskać pewność, że zwierzęta otrzymują optymalną paszę.
Co więcej, sterowane komputerowo systemy żywieniowe potrafią wykrywać sytuacje, gdy świnie z jakichś przyczyn odmawiają przyjmowania pokarmu. To bardzo istotne, gdyż wczesne rozpoznanie problemu pozwala na podjęcie odpowiednich działań zaradczych i uniknięcie poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Zautomatyzowane karmienie niesie ze sobą również inne profity związane m.in. z higieną i ergonomią pracy. Paszę dostarczają hermetyczne, stalowe rury, więc nie ma ryzyka zanieczyszczenia. Systemy wymagają minimalnej obsługi ręcznej, przez co hodowcy są mniej narażeni na kontakty z kurzem, zarazkami i smrodami.
Skrupulatny dobór parametrów i dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb konkretnej hodowli to klucz do maksymalizacji korzyści.
Inne zalety
Warto zastanowić się również nad korzyściami o bardziej długofalowym charakterze. Systemy automatycznego podawania paszy ograniczają zużycie wody i paszy oraz ilość powstających odpadów i odchodów. To bardzo istotne z perspektywy zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne. Przemysłowe fermy często bywają krytykowane za swoją ślad węglowy i innego rodzaju szkodliwy wpływ na otoczenie. Automatyzacja i optymalizacja procesów produkcyjnych pozwala na złagodzenie tych negatywnych skutków.
Reasumując, zautomatyzowane systemy żywienia dla trzody chlewnej przynoszą liczne korzyści nie tylko natury ekonomicznej, ale również prozdrowotnej, organizacyjnej i środowiskowej. Dobry projekt, dopasowany do specyficznych potrzeb fermy, powinien przynieść wymierne korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów produkcji oraz zwiększenia wydajności.